Aslanağzı (Antirrhium  Majus)
Bitki güzel görünüşlü, şeridimsi, yeşil yapraklara sahiptir. Bodur veya uzun boylu olanları vardır. Bodur olanlar, yaz aylarında çiçek tarhlarında, uzun boylu olanlar ise bordürlerde kullanılır. Bitkinin sürgünlerinin ucunda, başak şeklinde, alttan başlayıp üste doğru açan çok sayıda çiçekleri vardır. Sıkıldığı zaman aslanın ağzı gibi görünerek açılır ve bırakıldığında kapanır.  Genellikle mayıs-ağustos ayarında çiçeklenir. Bol güneşli ya da yarı gölge ortamları sever. Ilıman iklim bitkisidir ancak aslanağzı, hemen hemen her iklime uyum sağlar. Organik maddece zengin topraklarda yetişir. Kumlu hafif kireçli toprakları sever. Bitkini sağlıklı gelişim gösterebilmesi için belli olgunluğa gelmiş solucan gübresiyle veya çürümüş gübreyle karıştırılmış toprak oldukça fayda sağlar.
Kış döneminde fazla su verilmemelidir. Yapraklara ılık ve kireçsiz su püskürtülmeli, toprağı devamlı nemli tutulmalıdır. Dibinde su birikintisi olmamalıdır. Gelişme döneminde yarı aydınlık, nispi nemi yüksek ortamlara bayılır. Güneşten hoşlanır.  Kış döneminde ılık ortamlarda bunmalıdır. Bitkinin yaz mevsiminde bir ve ya iki kez çok amaçlı yapay gübreyle beslenmesi çiçek açma verimini yükseltecektir. Çiçeklenme döneminde hafta bir gübre verilmesi uygundur.
Arsız bir bitkidir çok çabuk kendiliğinden çoğalma yapar. Tohumlarını eylül- mart ayları arasında ekebilirsiniz. Aynı yıl içersinde çiçeklenme gösterir. Tohumlarını buzdolabında beklettikten sonra ekimi, tohum ekim mevsiminde sıcak yastıklara yapabilirsiniz. Sonra dilediğiniz şekilde gelişen fideleri bahçenizin uygun yerlerine şaşırtabilirsiniz.